zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České stříbro

Ruské kolo + 12 fotografií

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V Praze na Jungmannově náměstí před vchodem do areálu kláštera u Panny Marie Sněžné se nachází zvláštní kovová konstrukce připomínající ruské kolo. Namístě kabin jsou velké fotografické portréty známých i méně známých žen naší současnosti. Poblíž kola vysvětluje text na panelu, o co se vlastně jedná a z kovového stojanu - Kobzova poeziomatu - se po uvedení do provozu ozývají hlasy žen.
Kolemjdoucí se dočtou a doslechnou, že otáčecí kolo vymysleli Martin Rajniš a Oldřich Sládek a autorem 12 černobílých fotografií je Karel Cudlín.

Tímto počinem představuje projekt České stříbro osobností žen, jejichž životy jsou spojeny s osobní statečností a morální integritou. Jsou mezi nimi tak známé osobnosti jako Jiřina Šiklová, Dana Němcová, Eva Jiřičná nebo výtvarnice Věra Nováková-Brázdová,, tak i regionální autority jako zakladatelka plzeňské Diecezní charity a varhanice Anna Srbová, někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová, či Helena Fáberová, která stála u zrodu charity v Českých Budějovicích.
Výstava České stříbro se zaměřuje na téma celoživotní občanské odpovědnosti a aktivismu bez ohledu na věk. „Kompasem v životech protagonistek výstavy vždy byly svoboda, vnitřní integrita, svědomí, činnost, co má smysl, starost o místo, kde žijí, a otevřenost myšlení,“ vysvětluje autorka projektu Eva Hrabětová ze spolku Buena Vista Vinohrad. „Svoji cestu si vybírají podle uvedených hodnot sedm či osm desítek let, bez ohledu na většinové mínění poplatné té či oné době. Principy, kterými se řídí, jsou prověřené celým životem a mají hodnotu rodinného stříbra. Když na tenhle k ompas rezignujeme, tak se ztratíme,“ pokračuje Eva Hrabětová.

Kromě samotného obřího kola se veřejnost může seznámit s osudy a postoji těchto žen také na webu projektu www.ceskestribro.eu, kde zájemci najdou krátká videa, ve kterých se protagonistky vyjadřují k otázkám o životě v totalitním režimu, odvaze postavit se nespravedlnosti či o rizicích vývoje současné společnosti. Rozhovory s nimi vedla spisovatelka Alena Ježková a zkrácené záznamy rozhovorů a vzkazy “stříbrných žen” mladším generacím zaznívají z poeziomatu.
Výstava, která měla svoji premiéru již v Plzni a poté se objevila v Jihlavě jako doprovodný program Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, byla zahájena v Praze 17. listopadu a je k vidění u Jungmannova pomníku do 10. prosince 2016.

5.12.2016 13:12:34 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...