zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michael M. Kaiser, ukáže cestu k vedení úspěšných kulturních projektů

Michael M. Kaiser

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Cultural Leadership Summit - Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století - tak se jmenuje čtyřdenní konference, která předchází festivalu Dvořákova Praha. Uskuteční se v Sukově síni pražského Rudolfina ve dnech 3. - 6. září 2016. Připravila ji Akademie klasické hudby, o.p.s., pořadatel festivalu Dvořákova Praha, ve spolupráci s mecenášem Karlem Komárkem, americkým DeVos Institute of Arts Management at the University of Maryland, Velvyslanectvím USA v Praze a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Konference je určena zejména manažerům kulturních a uměleckých organizací, odborné veřejnosti, ale také umělcům či zástupcům státní správy a samosprávy, v jejichž gesci je podpora a financování kultury. Na konferenci získají od světově uznávaných odborníků četné cenné impulzy a návody pro další rozvoj v oblasti strategického a uměleckého plánování, fundraisingu a marketingu.

Konferenci otevře předseda DeVos Institute Michael M. Kaiser, mezinárodně respektovaný expert v oblasti moderního kulturního managementu. Michael M. Kaiser, který kromě úspěšného vedení Kennedyho centra a DeVos Institutu stál za ekonomickou i uměleckou revitalizací řady prestižních institucí (Royal Opera House v Londýně, American Ballet Theatre, Alvin Ailey American Dance Theater nebo Kansas City Ballet). List Chicago Tribune ho tituluje „The Turnaround King“ čili král změny k lepšímu, říká: „Umělecké organizace na celém světě jsou vystaveny změnám a výzvám, které s sebou přináší 21. století, jako jsou například nástup internetu, oslabení nahrávacího průmyslu, ekonomická nestabilita a oslabení státní podpory kultury. Aby přežily, musí kulturní organizace odolat pokušení omezovat rozsah a ambice svého programu. Namísto toho se musí zaměřit na marketing a nosný program, který zaujme publikum a povzbudí soukromý sektor k větší podpoře.“

Karel Komárek, dlouholetý podporovatel festivalu Dvořákova Praha spatřuje v této konferenci hlubší smysl. „Chci aktivně přispět k široké diskuzi o vícezdrojovém financování kultury. V České republice v oblasti kultury, na rozdíl od vyspělých západních zemí, totiž stále chybí stabilní a hlavně předvídatelný tok finančních prostředků z více zdrojů. A to je téma, které bych rád pomohl touto akcí odstartovat. Nejde o podporu jednotlivých projektů, které mají v daný okamžik tu silnější, tu slabší finanční zázemí, ale jde především o vybudování stabilního a dlouhodobě udržitelného systému,“ říká Karel Komárek.

Stáž ve washingtonském Kennedyho centru za vedení Michaela M. Kaisera absolvoval také současný umělecký ředitel festivalu Dvořákova Praha Marek Vrabec. Svůj roční studijní pobyt zúročil posléze například při organizaci festivalu Struny podzimu či při organizaci donátorských galavečerů pro Struny podzimu. „Setkání s osobností Michaela M. Kaisera bylo nejinspirativnější setkání, které mě v mém dospělém profesionálním životě potkalo. Je výjimečný i tím, že své analytické myšlení a talent geniálního impresária a stratéga v jedné osobě otevřeně sdílí s uměleckými manažery po celém světě. Věřím, že díky každoročnímu Cultural Leadership Summitu budou mít nyní ke zkušenostem arts manažerů DeVos Instututu přístup také špičkoví domácí manažeři“. DeVos Institut pomohl k úspěšnému vzniku či nastartování nové éry tisícovky kulturních institucí z více než 80 zemí po celém světě. Cultural Leadership Summit - Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století je počátek nové tradice pro vzdělávání kulturních manažerů v České republice.
Registrace na konferenci byla zahájena dnešním dnem na www.dvorakovapraha.cz.
Registrační poplatek je 2000 Kč. Registrace je možná do 31. 7. 2016 nebo do vyčerpání kapacity prostor. Případné navýšení míst je možné po uzavření registrací od 15. 8. 2016. Konference bude simultánně tlumočena.

V posledních 25 letech se u nás vnímání kultury v mnohém transformovalo, se svobodou projevu se změnilo publikum, jeho preference a zájmy a s tím přišla potřeba přehodnotit pohled na financování a ekonomickou stránku kulturních aktivit. Také tady vyrostla řada lidí, kteří se této problematice fundovaně věnují. Také se vytvořila skupina osvícených mecenášů. Vzdělávání a profesní růst v této oblasti vždy účinně podporovalo Velvyslanectví Spojených států Amerických, díky kterému přijíždí Michael Kaiser a jeho kolegové do České republiky už po několikáté.

Program konference Cultural Leadership Summit - Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století nabízí pod vedením profesionálních lektorů Michaela Kaisera (předsedy DeVos Institute), Bretta Egana (prezidenta DeVos Institutu) a Dana Hagertyho (konzultanta DeVos Institutu) čtyřdenní intenzivní trénink zaměřený na budování stabilní, zdravé kulturní organizace se zaměřením na příjmovou stránku diverzifikovanou na fundraising, sponzoring, příjmy ze vstupného a další alternativní možnosti v evropském kontextu. Účastníci se budou zabývat uměleckým plánováním, programovým marketingem, sloužícím k získání publika i institučním marketingem, který zviditelněním organizace a jejích aktivit vytváří předpoklady pro úspěšný fundraising. Jeho mechanismy a typy budou dalšími tématy tréninku, podobně jako strategické plánování.

Kromě uzavřených tréninků pro profesionály proběhnou také v sekci public programming dvě interaktivní setkání pro nejširší veřejnost. Trendy, které na celém světě ovlivňují kulturní sektor, budou tématem panelové diskuse s Michaelem Kaiserem. Druhá moderovaná diskuse předních osobností české i evropské kultury s Brettem Eganem se bude věnovat technologiím a umění 21. století pod příznačným názvem Umění ve věku „přesycení”.

Vznik DeVos Institute of Arts Management at the University of Maryland poskytuje konzultace, tréninky a podporu uměleckým manažerům a správním radám kulturních institucí v době, kdy je hodně času věnováno vzdělávání a podpoře umělců, ale málo těm, kteří umožňují umělcům pracovat. V září 2014 DeVos Institute přesunul své aktivity z John F. Kennedy Center for Performing Arts na University of Maryland a následně rozšířil své poradenské a školicí programy. K dnešnímu dni Institut spolupracuje s více než tisícovkou organizací ve více než 80 zemích světa a svým klientům poskytuje všestrannou podporu.

Akademie klasické hudby vznikla v roce 2002 s cílem propagovat a popularizovat české hudební umění v České republice i v zahraničí. Její náplní je šíření kulturních hodnot, podpora cestovního ruchu a rozvoj kultury ve všech jejích oblastech. V neposlední řadě se zaměřuje také na podporu mladých umělců, začínajících hudebníků a mládeže se zájmem o kulturu. Od roku 2008 je pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který společně s partnery a mecenáši pečuje o umělecký odkaz světově proslulého českého skladatele Antonína Dvořáka. Od roku 2009 vyhlašuje Cenu Antonína Dvořáka, kterou pod dozorem Rady akademiků oceňuje tuzemské i světové osobnosti, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí.

Nejen festival Dvořákova Praha by se mohl úspěšně rozvíjet bez dlouhodobé podpory mecenáše kultury pana Karla Komárka, který byl za své aktivity v roce 2013 oceněn Zlatou medailí za zásluhy na poli umění, kterou každoročně uděluje Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění. Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby k tomu říká: „Díky přístupu pana Karla Komárka, můžeme pořádat festival, který šíří odkaz a dílo českého velikána Antonína Dvořáka. Setkání se světovými odborníky na řízení kulturních projektů či akcí těsně před zahájením samotného festivalu Dvořákova Praha tak může nabídnout další cenné zkušenostní i profesionálům u nás.“

Konferenci připravila Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, ve spolupráci s mecenášem Karlem Komárkem, DeVos Institute of Arts Management, Velvyslanectvím spojených států amerických v Praze a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

25.7.2016 22:07:12 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Festivaly

Pražské jaro bude letos plné novinek

Alexander Malofeev (Foto: Liudmila Malofeeva)

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 1 ...celý článek


Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival

Radim Vizváry na Belgrade Dance Festival (Foto: Dušan Vukić)

Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších ev ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo celý článek

další články...