zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 8. týden

Wohnout

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Chvíle s Marií Rottrovou
Populární zpěvačka a jeji písničky Most, Cikán a Perpetuum Mobile (1972). Scénář a režie M. Manolová. Marie Rottrová je výrazná zpěvačka, hudební skladatelka, textařka a moderátorka naší populární scény. Po celou dobu odolávala nabídkám na přesídlení do Prahy a až do roku 1985 zůstávala věrná rodné Ostravě. Zde vystupovala s místními skupinami, především rockovým Majesticem. První gramofonové desky se dočkala až v roce 1968. Začala zpívat se skupinou Flamingo (později byla přejmenována na Plameňáci). Stálou členkou této bigbeatové kapely se stala v roce 1969 a zaměřila se, spolu se zpěvákem Petrem Němcem, zejména na soulový repertoár. V pěvecké trojici Marie Rottrová – Petr Němec – Hana Zagorová na sebe upozornila také na druhém československém beatovém festivalu v pražské Lucerně. První dlouhohrající deska se skupinou Flamingo vyšla v roce 1970. O tom, že se jednalo o úspěšný profesní start, svědčí i to, že začala aktivně spolupracovat prakticky se všemi velkými tanečními orchestry té doby. Navíc se objevilo i několik vynikajících textařů, kteří pro ni dokázali napsat kvalitní písňové texty. Především se jednalo o Jiřinu Fikejzovou, později též o Jaroslava Wykrenta a Jaromíra Nohavicu. Marie Rottrová si vytvořila image velice milé, příjemné a neustále optimisticky naladěné ženy. V soulovém období jí byla vzorem například Aretha Franklinová, podle níž jí byl dán přídomek „česká Lady soul“.
V tomto počátečním období kariéry populární zpěvačku Marii Rottrovou zachytila kamera v barevném televizním pořadu. Ve studiovém prostředí zazní písně Most (v originále Bridge Over Troubled Water dua Simon a Garfunkel), původní píseň Cikán a soulový hit Perpetuum Mobile v české verzi.
Vysílání: 21.2., 15.40 hod., ČT1

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světové hudebníky v českých městech. Ohlédnutí za 17. ročníkem festivalu, který tradičně přiváží světové i domácí jazzové hvězdy pro nadšené posluchače do českých měst. Série koncertů postupně zamířila do Prahy, Plzně, Liberce, Hluboké nad Vltavou, Domažlic a Brna. Mimo českých umělců vystoupili interpreti z Itálie, Polska, Rakouska, Ukrajiny, USA, Španělska, Francie, Německa či Slovenska.
V úvodním díle odezní tvorba Julian Lage Tria. Americký kytarista, výherce mnoha prestižních ocenění, a jeho spoluhráči rozezněli Staroměstské náměstí svými lyrickými skladbami, ve kterých se odráží vliv raného rocku, blues, folku, country a jazzových standardů.
Vysílání: 21.2., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (6/10)
Ondřej Hejma hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek. Ondřej Hejma je výrazná hudební osobnost s přesahem. Novinář, překladatel, písničkář, spisovatel, nahrávající umělec, hudební skladatel a textař, který se nesmazatelně vepsal do české hudební historie. Rozhlasové hity, jako: Sametová, Modrá je dobrá, Náruživá a další, není potřeba představovat. Mimo jiné je spoluzakladatelem skupiny YoYo Band a Žlutý pes, se kterou hraje dodnes. Souběžně se Žlutým psem účinkoval Hejma i v alternativním projektu L. L. Jetel s Radimem Hladíkem a Ernoušem Šedivým. Zajímavá osobnost, která opět zapadá do dramaturgie III. série Ikon.
Vysílání: 23.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art., 27.2., ČT art

Kombo: Wohnout na Slavonice festu
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského zákulisí. Tentokrát to skupina Wohnout, bratrů Homolových, rozbalila na multikulturním Slavonice festu. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2015). Účinkují: J. Homola, M. Homola, J. Zemánek, Z. Steiger, O. Trojan, J. Kohák a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, vás pozveme do energií nabitých Slavonic na místní Slavonice fest, který pořádají filmový producent Ondřej Trojan a herec Jiří Burda, jako kulturní happening spojující to nejlepší z léta, hudby a filmu. Právě tady vystoupila jako jeden z headlinerů skupina Wohnout, která v roce 2016 završila dvacet let své existence. Kapelu, která nikdy nezměnila sestavu, vedou bratři Homolové, jež patří mimo jiné také k pionýrům skateboardingu v Česku. A Johana Matoušková s Pavlem Kučerou nahlédnou i do muzikantského zákulisí kapely, která za jednoho z plnohodnotných členů považuje i dvorního režiséra Jakuba Koháka, aby zjistili, jak lze propojit skejťáctví a život na šňůrách, a navíc rodinné vazby v jedné formaci.
Vysílání: 23.2., 21.40 hod., ČT art

Rande s hvězdou II: Moby
Newyorské vystoupení uznávaného hudebníka a producenta doplněné o jeho životní příběh. Americký všestranný umělec Moby, vlastním jménem Richard Melville Hall, mnohé udivuje rozsahem své tvorby sahající od ambientní meditační hudby, přes techno, house až po alternativní rock. Neméně pestrý je ale i jeho osobní život pokrývající těžké závislostí, myšlenky na sebevraždu, křesťanství, veganství i boj za práva zvířat. Fanoušky ale zajímají hlavně jeho písně, které ho vynesly na přední místa hitparád. Jeho největší hity tak odezněly i během koncertu v New Yorku v roce 2012, kdy si návštěvníci užili třeba skladby Natural Blues, Porcelain nebo filmovou píseň Flower.
Vysílání: 23.2., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 27.2., ČT art

Grandsupertingltangl (6/14) - Dole v údolí, kde vše hlaholí
Jiří Suchý uvádí cyklus z dějin české písničky (1970). Dále účinkuje Jarka Mottl. Kamera V. Holomek. Scénář a režie I. Soeldner. Jak název dílu napovídá, bude povídání o historii české populární hudby věnováno trampské písni. A vzácným hostem je tentokrát žijící legenda Jarka Mottl (*2. 2. 1900 – †31. 3. 1986). Autor trampských písniček i scenárista vzpomíná, jak to začalo. Postupně obliba trampingu vzrůstala, písně se šířily ústním podáním, byly také vydávány v nakladatelstvích. A také se staly součástí filmů. Důležitá byla Mottlova spolupráce s Osvobozeným divadlem a J. Ježkem...
Pořad obsahuje řadu ukázek z filmů z 30. let minulého století, k nimž psal Jarka Mottl, ale nejen on, písničky. Vedle toho jsou tyto písně zařazeny v současném podání kapely K.T.O.
Vysílání: 25.2., 20.15 hod., ČT art

19.2.2024 18:02:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...