zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 7. týden

Zuzana je zase sama doma

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Písničky z archivu
Písně Klaunova zpověď Petra Nováka, Sen Hany a Petra Ulrychových a Procitnutí Karla Černocha z roku1968. Režie M. Manolová. Petr Novák (1945–1997) byl český zpěvák a skladatel, který proslul řadou popových hitů, kde uplatňoval svůj charakteristický vysoko položený hlas a melancholicky romantický projev. Karel Černoch (1943–2007) byl český zpěvák, muzikálový herec, hudební skladatel a moderátor. Sourozence Petra a Hanu Ulrychovy výrazně ovlivnila opera. Petr je o pět let starší a v jeho prvních písničkách zpívá Hana zpočátku druhé hlasy. Big beat Vulkán s názvuky folk rocku, vliv slavných skupin šedesátých let a spolupráce s Alešem Sigmundem, to vše dvojici postupně proměňuje. Jejich písničky začaly od šedesátých let minulého století dobývat hitparády.
Vysílání: 12.2., 09.45 hod., ČT1

Písničky z klobouku
Melodie ze zábavného cyklu soutěžních pořadů (1984). Účinkují: P. Janů, H. Vondráčková, J. Korn, M. Králová a P. Rezek. Připravili L. Podhrázký a P. Vantuch. Písničky byly vystřiženy ze zábavného soutěžního cyklu osmdesátých let minulého století Šest ran do klobouku. Zahraniční melodie v českých poetických překladech Miroslava Černého, Zdeňka Borovce, Miloně Čepelky a Zdeňka Rytíře uslyšíte v podání zpěváků a zpěvaček Petry Janů, Heleny Vondráčkové, Jiřího Korna, Marcely Králové a Petra Rezka. Poslechněte si – Moje malá premiéra, Slunce, Láska k nám přilétá a Tulák po hvězdách.
Vysílání: 12.2., 14.30 hod., ČT1

Gott, Štaidl, Zelenková
Několik populárních písní v podání K. Gotta, J. Zelenkové a L. Štaidla (1983). Nekorunovaný král české populární hudby Karel Gott (1939–2019) byl mnohonásobným Zlatým slavíkem. V letech 1965–2019 prodal 50 milionů nosičů desek, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně. Ladislav Štaidl (1945–2021) byl český hudebník, kytarista, pianista, kapelník, skladatel, textař, hudební aranžér, zpěvák a podnikatel. Jeho starší, předčasně zesnulý bratr Jiří Štaidl psal texty k písním. Oba proslavila právě spolupráce s Karlem Gottem. S Gottovou hudební kariérou je rovněž neodmyslitelně spjata česká populární zpěvačka Jitka Zelenková. Téměř 14 let se zpěvákem vystupovala jako vokalistka a sólistka ve skupině Ladislava Štaidla. Prosadila se i jako samostatná interpretka spolupracující s předními českými textaři. V jejím repertoáru jsou především balady, swingové a jazzové písně a šansony.
Vysílání: 15.2., 14.00 hod., ČT1

Písničky kolem nás
Melodie 60. let 20. století s Orchestrem Karla Vlacha (1962). Zpívají: J. Vašíček, O. Szabová, Y. Simonová, M. Chladil a K. Gott. Čtyři písničky v interpretaci populárních zpěváků šedesátých let minulého století – Jiřího Vašíčka, slovenské zpěvačky Olgy Szabové, Karla Gotta, Yvetty Simonové a Milana Chladila – Jak malované, Po prednáške, Nevěřím a Jak to říci. Natočeno na koncertě s Orchestrem Karla Vlacha.
Vysílání: 16.2., 15.15 hod., ČT1

Balada z mlází
Filmová písnička (1965). Zpívají J. Suchý a J. Šlitr, od jehož narození nedávno uplynulo sto let. Kamera R. Milič. Režie V. Svitáček a J. Roháč. Fenoménem šedesátých let minulého století se stalo hudební divadlo Semafor autorské dvojice Jiří Suchý (*1. 10. 1931) – Jiří Šlitr (*15. 2. 1924 – †26. 12. 1969), z jejichž písniček se stávaly ve velké většině hity, ať už je zpívali autoři, nebo zpěváci populární hudby. Z poloviny šedesátých let minulého století také pochází televizní písnička Balada z mlází, kterou uvidíte inscenovanou v plenéru s dějovými peripetiemi a dramatickým vyvrcholením. Zajímavé je, že ji autoři nikdy na žádné desce nevydali a měla pouze podobu televizního klipu.
Vysílání: 17.2., 14.10 hod., ČT2

Gregory Porter a Metronomy na zámku Hérouville
Netradiční hudební spojení amerického jazzového zpěváka a anglické elektropopové skupiny na francouzském zámku. Na konci 60. let 20. století založil slavný skladatel a producent Michel Magne na zámku Hérouville první rezidenční nahrávací studio. Hudebníci se měli v Hérouville cítit jako doma. Mohli tam v klidu komponovat, nahrávat, užívat si jedinečného prostředí a účastnit se legendárních večírků majitele zámku. Iggy Pop, David Bowie, Pink Floyd, Elton John nebo Bee Gees, kteří na zámku nahrávali jsou jasným důkazem, že Hérouville má své nezastupitelné místo v hudební historii. Po zavření studia v roce 1985 byla budoucnost zámku velmi nejistá. Nakonec se o 30 let později podařilo zámek opět otevřít a umožnit opětovné nahrávání. I proto mohli v roce 2016 v Hérouville společně vystoupit Gregory Porter a kapela Metronomy.
Vysílání: 13.2., 22.50 hod., ČT art

Jó, to jsem ještě žil
Jiří Šlitr – spoluzakladatel Semaforu, muzikant, skladatel, výtvarník a člověk v buřince, od jehož narození zítra uplyne 100 let. Svědectví o jeho životě i smrti podávají J. Suchý, M. Horníček, E. Pilarová, L. Lipský, F. Havlík, J. Černý a další (1997). Režie O. Sommerová. Přestože skládal jako samouk, zpívají jeho písničky profíci i celé generace fanoušků. Když jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, nemohl tušit, jak výrazně tato dvojice poznamená vývoj malých divadelních scén, a především specifickou atmosféru divadla Semafor. Byl u celé řady významných projektů a uměleckých činů šedesátých let. Jen velmi málo se vědělo o jeho soukromí. V dokumentu na Jiřího Šlitra vzpomínají J. Suchý, M. Horníček, E. Pilarová, L. Lipský, F. Havlík a J. Černý.
Vysílání: 14.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art

Na plovárně se Stevem Gaddem
Rozhovor Marka Ebena s legendárním americkým bubeníkem. Režie J. Hojtaš. Stephen Kendall Gadd se narodil 9. dubna 1945 v Rochesteru ve státě New York. Stevův strýc, vojenský bubeník, ho v sedmi letech přiměl, aby začal chodit na hodiny hry na bicí. V jedenácti letech už Steve hrál s Dizzym Gillespiem. Studoval hudbu na Eastman College v Rochesteru, hrál v dechovém souboru a koncertní kapele a po večerech v klubu s Chickem Coreou, Chuckem Mangionem, Joe Romanem a Frankem Pullarou. Po vysoké škole byl odveden do armády, kde tři roky působil ve vojenské kapele. Po skončení vojenské služby koncertoval a spolupracoval s big bandem v Rochesteru. V roce 1972 založil trio s Tony Levinem a Mikem Holmesem a odjel s nimi do New Yorku. Trio zaniklo, ale Gadd začal intenzivně pracovat jako studiový hudebník. Hrál také s Coreovou kapelou Return to Forever. V 70. a 80. letech absolvoval mezinárodní turné, nahrával s Paulem Simonem a se skupinou Electric Rendezvous Band kytaristy Ala Di Meoly. Koncem 70. let byl Gadd nejžádanějším a pravděpodobně nejnapodobovanějším bubeníkem na světě. V Japonsku se prodávaly přepisy jeho sól a všichni přední japonští bubeníci zněli jako on. Chick Corea to komentoval slovy: "Každý bubeník chce hrát jako Gadd, protože on hraje perfektně... Přinesl do bicí soupravy orchestrální a kompoziční myšlení a zároveň měl velkou představivost a skvělou schopnost swingu." Po absolvování Eastmanovy univerzity byl Steve povolán do armády. Během tříleté služby hrál na bicí ve vojenské kapele. Po odchodu z armády začal Steve vystupovat s big bandem v oblasti Rochesteru. Po přestěhování do New Yorku se stal jedním z nejvyhledávanějších studiových hudebníků ve městě. Právě jako studiový hudebník spolupracoval například s Chickem Coreou, Paulem Simonem, Donaldem Fagenem a Walterem Beckerem, Arethou Franklin, Carly Simon, Bobem Jamesem, Nancy Wilson a Joe Cockerem. V 70. a 80. letech Steve nahrál pět alb s Chickem Coreou, několik alb s Alem Di Meolou včetně Al's Electric Rendezvous, a nahrával a koncertoval s Gatem Barbierim, Georgem Bensonem, Stanley Clarkem, Steely Dan, Joe Cockerem, Maynardem Fergusonem, Robertou Flack, Jimem Hallem a samozřejmě, Paulem Simonem. Koncem 70. let se Steve stal nejen jedním z nejžádanějších bubeníků, ale byl také jedním z nejnapodobovanějších bubeníků v na světě. V 90. letech se stal Claptonovým prvním bubeníkem, čímž upevnil svou pověst jednoho z nejdokonalejších bubeníků své generace. Dnes je Steve stejně zaneprázdněný jako kdykoli předtím, má jeden z nejintenzivnějších nahrávacích a koncertních programů v oboru, tráví čas ve studiu a na cestách s Ericem Claptonem, Jamesem Taylorem a se svou vlastní skupinou – Steve Gadd Band.
Vysílání: 14.2., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 18.2., ČT2

Ikony Kamila Střihavky (5/10)
Anna K hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek. Anna K je další ze souputníků Kamila Střihavky. Tato česká zpěvačka a skladatelka se na české hudební scéně pohybuje již 30 let a za svou tvorbu získala nejen spoustu hudebních ocenění, ale i respekt v hudební branži a hudebního publika. Její hudební i osobní příběh, je silně inspirativní, s přesahem mimo hudební branži. V připravované třetí sérii Ikon, je jedinou zástupkyní něžného pohlaví a její třicetileté přátelství s Kamilem Střihavkou slibuje opět velmi osobní zpověď.
Vysílání: 16.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art., 20.2., ČT art

Rande s hvězdou II: Jewel
V roce 2010 vystoupila nedaleko Chicaga, ve městě Joliet zpěvačka, jejíž životní příběh zahrnuje zradu matky a koncert pro papeže. Americká zpěvačka Jewel svou tvorbou už od mladí učarovala zkušenějším kolegům. Její písně obdivoval třeba Sean Penn a Bob Dylan jí jednou dokonce přirovnal k mladé Joan Baezové. Její první album patřilo k nejprodávanějším debutovým albům všech dob. Přestože musela během své kariéry řešit i složité rodinné situace, její tvorba stále dokázala bodovat v hitparádách. Na koncertě v roce 2010 v Rialto Square Theatre v Illinois odehrála své největší hity Hands, kterou v roce 1998 živě zahrála i papežovi, nebo Who Will Save Your Soul nominovanou na cenu Grammy. Zajímavým momentem vystoupení bylo i provedení skladby Per La Gloria D’adorarvi z opery Griselda.
Vysílání: 16.2., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 22.2., ČT art

Grandsupertingltangl (5/14) - R. A. Dvorský
Jiří Suchý uvádí cyklus z dějin české písničky (1970). Dále účinkují: L. Dorůžka, F. Spurný a Z. Petr. Kamera V. Holomek. Scénář a režie I. Soeldner. Rudolf Antonín Dvorský (*24. 3. 1899 – †2. 8. 1966) se zapsal do podvědomí naší veřejnosti jako skvělý zpěvák, skladatel, herec a především jako kapelník souboru Melody Boys. Již od dětství miloval hudbu. Začínal jako klavírista v kabaretu Červená sedma. V první polovině 20. let minulého století založil vlastní soubor Melody Boys. V jeho orchestru se vystřídala celá řada známých zpěváků a zpěvaček, spolupracoval i s herci a herečkami (I. Zemánková, Sestry Allanovy, O. Kovář, V. Burian, H. Vítová, Z. Kabátová a další). Ve třicátých letech se Melody Boys stali nejpopulárnějším orchestrem u nás. Pořádali zájezdová představení, vystupovali v nejskvostnějších hotelích Karlových Varů, barrandovských Terasách a baru Lucerna. Poslouchat Melody Boys bylo v té době tzv. módním příkazem. Hráli hudbu pro všechny věkové kategorie, od lidovek po nejnovější světové taneční rytmy. R. A. Dvorský se svým orchestrem vystupoval i ve filmech Jedna z milionu, Krb bez ohně, U pokladny stál, Tři muži ve sněhu nebo Kristián. Skladatel napsal na dvě stě melodií, ze kterých jsou dodnes některé velice populární. Např. nejprodávanější Pohádka o konvalinkách, Pár kouzel znát, Praho, já tě mám rád, Sing, sing nebo Jipi jipi jou... Svůj soubor vedl do roku 1944. Toho roku onemocněl tuberkulózou a bojoval o život. V roce 1947 mu zemřel jediný syn Miroslav. Po neúspěšném útěku za hranice byl roku 1953 zatčen a odsouzen k pěti letům vězení. Zemřel 2. srpna 1966 a je pohřben ve svém rodném městě. Na skladatele, dirigenta a herce v pořadu vzpomínají spolupracovníci, o prvním setkání s ním vypráví publicista a muzikolog L. Dorůžka i manažer Lucerny F. Spurný, skladatel Z. Petr, který byl deset let redaktorem v nakladatelství R. A. Dvorského, připomene jeho význam v této oblasti. A poklonu jako zakladateli české populární hudby mu vysekne i J. Suchý, průvodce pořadem, v němž zazní spousta slavných melodií ze starých českých filmů.
Vysílání: 18.2., 20.15 hod., ČT art

Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr
Nejznámější písničky divadla Semafor v autorském podání J. Suchého a J. Šlitra, od jehož narození uplynulo tento týden sto let (1965). Dále účinkují: V. Kahovcová, J. Bažant, S. Zeman, L. Štaidl, K. Turnovský a další. Scénář J. Suchý a J. Roháč. Kamera S. Milota. Režie J. Roháč. Textař a spisovatel Jiří Suchý (*1. 10. 1931) v úvodu zdůrazňuje, že ačkoliv je tento pořad věnován dvěma umělcům, vystupovat bude většinou jenom jeden z nich, tedy on sám. Účinkuje totiž v písních, které zhudebnil jeho kolega Jiří Šlitr (*15. 2. 1924 – †26. 12. 1969). Ale není to tak úplně pravda, mimo jiné se skladatel pěvecky projeví v písni Klokočí. Diváci si tak mohou znovu připomenout, jak obrovským hudebním talentem disponoval tento český skladatel, instrumentalista (vynikající klavírista), zpěvák, herec a výtvarník, jehož život se uzavřel předčasně v pouhých 45 letech. Šlitr významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým. Spolu s Jiřím Suchým pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a hudební divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. Jejich podobu částečně zachytil i tento televizní pořad v režii Jána Roháče.
Vysílání: 18.2., 20.40 hod., ČT art

Zuzana je zase sama doma
Největší hity autorů Jiřího Šlitra, od jehož narození nedávno uplynulo sto let, a Jiřího Suchého (1961). Ve slavné éře divadla Semafor dále hrají a zpívají: Z. Stivínová, H. Hegerová, E. Pilarová, W. Matuška, J. Suchý, J. Šlitr, K. Štědrý a další. Kamera E. Landisch. Režie E. Sadková. Koncem padesátých a začátkem šedesátých let se v Praze zrodilo nové, netradiční hudební divadlo Semafor. Jeho představení brzy našla bouřlivou odezvu u diváků a nejinak to bylo s představením Zuzana je sama doma, jehož další pokračování pod obměněným názvem zaznamenala tehdy Československá televize. A tak se i dnes můžeme vrátit do doby, kdy vznikaly první hity naší populární hudby, kdy na divadle zpívaly její největší pěvecké hvězdy, tehdy ovšem začínající a takřka neznámé. Mimochodem titulní roli hrála Zuzana Stivínová, která v 60. letech emigrovala (teta dnes známé herečky stejného jména). Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý a zazní v originálním podání W. Matušky, E. Pilarové, H. Hegerové a dalších. Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, od jehož narození 15. února uběhlo sto let.
Vysílání: 18.2., 21.25 hod., ČT art

12.2.2024 14:02:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...