zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 7. týden

Marta Vančurová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Neobyčejné životy - Marta Vančurová
Životopisný portrét vynikající herečky, představitelky řady křehkých rolí na filmovém plátně a dlouholeté členky souborů Realistického divadla a Divadla na Vinohradech (2013). Režie A. Činčerová. Herečka Marta Vančurová (*7. 9. 1948) je rodačkou z pražské Lhotky. Po maturitě šla pracovat na brigádu do hydrometeorologického ústavu a pomýšlela na studium přírodních věd, ale už za rok složila přijímací zkoušky na DAMU a její osud byl zpečetěn. První a hned hlavní roli si zahrála ve filmu Jiřího Suchého Nevěsta, následoval úspěch v Milencích v roce jedna z roku 1973. Z dalších snímků nelze zapomenout na Den pro mou lásku, Stíny horkého léta nebo Smrt krásných srnců. Zahrála si i v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, v seriálech Jana Eyrová, Inženýrská odysea, Synové a dcery Jakuba Skláře a později také Náves. Její postavy v sobě měly vždy jakousi plachost, láskyplnost a něhu. V prvním angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého ztvárnila řadu křehkých hrdinek. Připomeňme např. mořskou vílu Ondinu ve hře Jeana Giraudouxe. Na počátku 90. let ze smíchovského divadla odešla a působila několik sezón v Divadle na Vinohradech. Ve volném čase se Marta Vančurová věnuje chalupaření, rodině a má blízký vztah k přírodě. Portrét neobyčejného života této výrazné české herečky připravila Alena Činčerová.
Vysílání: 16.2., 10.40 hod., ČT1
Opakování: 18.2., ČT1

Úsměvy Milana Neděly
Dnes si v sestřihu ze známých i méně známých filmů a pořadů zavzpomínáme na výjimečného komika a herce, který se narodil před 90 lety (1997). Režie P. Vantuch. „Život není žádná sranda, ale bez srandy by to nebyl žádnej život.“ říkával Milan Neděla (*23.02.1934 – †14.04.1997) a nikdy u žádné nechyběl. Léta moderoval televizní cyklus Komik a jeho svět a nebylo na světě komika, kterého by neznal. Vedle toho miloval fotbal a zpěv. Nejdelší angažmá měl v Rokoku a když bylo roku 1973 zrušeno, přešel do Hudebního divadla v Karlíně. Archiv nám odtud zachoval záznam Gogolovy ženitby, což byla poslední režie a hlavní role Oldřicha Lipského. Milan Neděla zde hrál exekutora. Z řady filmů a televizních pořadů si připomeňme třeba Ztracenou revue, Einstein kontra Babický, Konec agenta 312, Pan Tau a cesta kolem světa.
Vysílání: 17.2., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 23.2., ČT1

Jó, to jsem ještě žil
Jiří Šlitr – spoluzakladatel Semaforu, muzikant, skladatel, výtvarník a člověk v buřince, od jehož narození zítra uplyne 100 let. Svědectví o jeho životě i smrti podávají J. Suchý, M. Horníček, E. Pilarová, L. Lipský, F. Havlík, J. Černý a další (1997). Režie O. Sommerová. Přestože skládal jako samouk, zpívají jeho písničky profíci i celé generace fanoušků. Když jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, nemohl tušit, jak výrazně tato dvojice poznamená vývoj malých divadelních scén, a především specifickou atmosféru divadla Semafor. Byl u celé řady významných projektů a uměleckých činů šedesátých let. Jen velmi málo se vědělo o jeho soukromí. V dokumentu na Jiřího Šlitra vzpomínají J. Suchý, M. Horníček, E. Pilarová, L. Lipský, F. Havlík a J. Černý.
Vysílání: 14.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art

Zuzana je zase sama doma
Největší hity autorů Jiřího Šlitra, od jehož narození nedávno uplynulo sto let, a Jiřího Suchého (1961). Ve slavné éře divadla Semafor dále hrají a zpívají: Z. Stivínová, H. Hegerová, E. Pilarová, W. Matuška, J. Suchý, J. Šlitr, K. Štědrý a další. Kamera E. Landisch. Režie E. Sadková. Koncem padesátých a začátkem šedesátých let se v Praze zrodilo nové, netradiční hudební divadlo Semafor. Jeho představení brzy našla bouřlivou odezvu u diváků a nejinak to bylo s představením Zuzana je sama doma, jehož další pokračování pod obměněným názvem zaznamenala tehdy Československá televize. A tak se i dnes můžeme vrátit do doby, kdy vznikaly první hity naší populární hudby, kdy na divadle zpívaly její největší pěvecké hvězdy, tehdy ovšem začínající a takřka neznámé. Mimochodem titulní roli hrála Zuzana Stivínová, která v 60. letech emigrovala (teta dnes známé herečky stejného jména). Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý a zazní v originálním podání W. Matušky, E. Pilarové, H. Hegerové a dalších.
Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, od jehož narození 15. února uběhlo sto let.
Vysílání: 18.2., 21.25 hod., ČT art

12.2.2024 14:02:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...