zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Labyrint světa a lusthaus srdce

Divadlo Husa na prováyku

  

V soutěži Národního divadla v Praze v roce 1969 dostala hra básníka a dramatika Ludvíka Kundery Labyrint světa a lusthaus srdce na motivy Jana Amose Komenského nejvyšší cenu. Po téměř bezprostředně následujícím normalizačním zákazu publikování i jiného veřejného uvádění, který Ludvíka Kunderu na dlouhá léta tabuizoval, však tehdejší dramaturgie první scény nenašla odvahu tuto vynikající hru inscenovat. V roce 1983 se v Divadle na provázku (nynějším Divadle Husa na provázku) dramaturg Petr Oslzlý a režisér Peter Scherhaufer rozhodli toto tabu ignorovat. Po tvrdém boji s cenzurními orgány měla Kunderova hra v „provázkovské“ úpravě premiéru 6. června 1983. Na realizaci Labyrintu světa a lusthausu srdce v Scherhauferově režii spolupracovali dva vynikající brněnští umělci: výpravu vytvořil malíř Milivoj Husák a hudbu skladatel Daniel Forró. Inscenace je v repertoáru Divadla Husa na provázku uváděna bez přerušení od premiéry až do současnosti celkem osmnáct let za neutuchajícího zájmu diváků.
Vysílání: 09.03., 20.00 hod., ČT2

Hlavní roli Poutníka hraje od počátku Petr Oslzlý, věčnou ženu Kristýnu ztělesňuje v současnosti i v televizním přepisu Gabriela Ježková, z původního obsazení v inscenaci dále hrají Alena Ambrová v roli Mámení, Jiří Pecha jako Prolog, dále hrají v řadě rolí Vladimír Hauser a Pavel Zatloukal spolu s Václavem Svobodou v roli Všezvěda a Michalem Bumbálkem, který zpodobnil Osud a řadu dalších rolí podobně jako Ivana Hloužková, Dita Kaplanová, Roman Slovák, Jan Leflík a Jan Zrzavý, kteří postupně obsazení inscenace doplnili do její dnešní podoby. Na začátku ledna roku 2002 zaznamenalo brněnské studio České televize tuto legendární inscenaci dnes již nežijícího předního českého i slovenského režiséra Petera Scherhaufera při třech veřejných představeních ve variabilním prostoru hlavního hracího sálu nového areálu Divadla Husa na provázku. V režii Petra Oslzlého a Karla Fuksy, s kameramanem Václavem Noskem, vytvořilo její televizní přepis.

4.3.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 45 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 46. týden

Hubert Krejčí - Smrt divadlu!

Komici na jedničku - Jiří Sovák
Petr Nárožný vzpomíná na skvělého herce, mistra ironie a suchého humoru Jiř ...celý článek


Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek


Jan Potměšil: nikdy bych neměnil

Jan Potměšil

Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 za ...celý článek



Časopis 45 - sekce

HUDBA

50. výročí alba Olympic 4

Přebal alba

Základní albová sada nahrávek vyšla v roce 1974, je tedy výročně co připomínat. Bylo to období olympicky turbu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F celý článek

další články...